10904KENTR60KK
Door Function
Find a Retailer
What's in the box
2 x Helsinki Levers on Chamfered Backplate in Signature Brass
1 x Euro Mortice Lock CTC85mm Backset 60mm
1 x Face Plate
1 x Striker Plate
1 x Euro Cylinder 5 Pin Dual Function
2 x Keys
1 x Standard Spindle
2 x Sprung Spindles
2 x Tie Bolts
18 x Screws
1 x Dust Box
1 x Drill Template
1 x Instruction Manual
Features & Benefits
  • Fire Rated
    Successfully fire rated to 2 hours*
  • * Accessories are not fire rated
Notes
This product includes all components required to install on your door. Euro and privacy punch outs are 85mm CTC. Half sets are not available in Iver kits.
Finish Care
Signature Brass
Care: Clean it regularly with a damp soft cloth and be sure to keep it dry.
Specifications
Height:240mm
Width:50mm
Length:137mm
Projection:60mm
Centre to centre:205mm