14766KENTR60KT
Door Function
Find a Retailer
What's in the box
2 x Berlin Levers on Oval Backplate in Satin Nickel
1 x Euro Mortice Lock CTC85mm Backset 60mm
1 x Face Plate
1 x Striker Plate
1 x Euro Cylinder 6 pin
2 x Keys
1 x Standard Spindle
2 x Sprung Spindles
2 x Tie Bolts
18 x Screws
1 x Dust Box
1 x Drill Template
1 x Instruction Manual
Features & Benefits
  • Fire Rated
    Successfully fire rated to 2 hours*
  • * Accessories are not fire rated
Notes
This product includes all components required to install on your door. Euro and privacy punch outs are 85mm CTC. Half sets are not available in Iver kits.
Finish Care
Satin Nickel
Specifications
Height:240mm
Width:40mm
Length:120mm
Projection:57mm
Centre to centre:205mm