14946KENTR60KT
Door Function
Find a Retailer
What's in the box
2 x Cambridge Knobs on Chamfered Backplate in Satin Nickel
1 x Euro Mortice Lock CTC85mm Backset 60mm
1 x Face Plate
1 x Striker Plate
1 x Euro Cylinder 6 pin
2 x Keys
1 x Standard Spindle
2 x Sprung Spindles
2 x Tie Bolts
18 x Screws
1 x Dust Box
1 x Drill Template
1 x Instruction Manual
Notes
This product includes all components required to install on your door. Euro and privacy punch outs are 85mm CTC. Half sets are not available in Iver kits.
Finish Care
Satin Nickel
Specifications
Height:240mm
Width:50mm
Length:55mm
Projection:62mm
Centre to centre:205mm