15400P85
Door Function
For internal doors where privacy is needed, including bathrooms, powder rooms, offices and bedrooms.
Find a Retailer
Notes
This product comes with face fix wood screws and tie bolts, latches are sold separately. Euro and privacy punch outs are 85mm CTC. Half sets in this range are available fixed or operable. Please add LH or RH to the end of any code when ordering.
Finish Care
Brushed Brass
Brushed Brass exhibits bright, warm tones, adding contemporary fl air to our polished brass finish.
Care: Clean it regularly with a damp soft cloth and be sure to keep it dry.
Specifications
Height:240mm
Width:40mm
Projection:58mm
Centre to centre:205mm