17148KENTR60KT
Available in three sizes, the pulls will sit comfortably amongst contemporary minimalist projects.
The Helsinki pulls can be purchased as an entrance kit for the 400mm and 600mm sizes, which includes all components required for your door to function.
Find a Retailer
What's in the box
1 x Helsinki Pull Handle 600mm in Brushed Gold PVD
1 x Euro Mortice Lock Roller CTC 85mm Backset 60mm
1 x Face Plate
1 x Striker Plate
2 x Euro Escutcheon Concealed Fix Round or Square
1 x Euro Cylinder Key / Thumb
2 x Keys
2 x Concealed Fix Spindle*
32 x Screws
1 x Dust Box
2 x Studs
1 x Allen Key
2 x Grub Screws
1 x Drill Template
1 x Instruction Manual
*Found inside pull handle base
Finish Care
Brushed Gold PVD
This highly durable finish is covered by a lifetime guarantee against corrosion.
Care: Clean it regularly with a damp soft cloth.
Specifications
Backplate Diameter:35mm
Height:710mm
Width:22mm
Length:710mm
Projection:66mm
Centre to centre:600mm
Download Specification Sheet
17148KENTR60KT - Helsinki Pull Handle - 600mm Entrance Kit with Separate High Security Lock - Brushed Gold PVD - Entrance