13842P85
Door Function
For internal doors where privacy is needed, including bathrooms, powder rooms, offices and bedrooms.
Find a Retailer
Notes
This product comes with face fix wood screws and tie bolts, latches are sold separately. Euro and privacy punch outs are 85mm CTC. Half sets in this range are available fixed or operable. Please add LH or RH to the end of any code when ordering.
Inbuilt privacy lock options are available for levers on round and square rose.
Finish Care
Distressed Nickel
Distressed Nickel is a very durable finish and is covered by a lifetime guarantee against corrosion.
Specifications
Height:237mm
Width:50mm
Projection:75mm
Centre to centre:205mm