9221KENTR60KT
Door Function
Find a Retailer
What's in the box
2 x Oxford Levers on Round Roses
1 x Euro Mortice Lock CTC 85mm Backset 60mm
1 x Face Plate
1 x Striker Plate
2 x Euro Escutcheon Concealed Fix Round
1 x Euro Cylinder 6 pin
2 x Keys
1 x Standard Spindle
2 x Sprung Spindles
37 x Screws
1 x Dust Box
1 x Drill Template
2 x Instruction Manuals
Features & Benefits
  • Cycle Tested
    Successfully tested to meet highest durability rating (500,000 cycles)
Notes
This product includes all components required to install on your door. Euro and privacy punch outs are 85mm CTC. Half sets are not available in Iver kits.
This product comes with face fix wood screws and tie bolts to suit 55mm thick doors, latches are sold separately. Euro and privacy punch outs are 85mm CTC. Half sets in this range are available fixed or operable. Please add LH or RH to the end of any code when ordering. Extended tie bolts sold separately to suit 90mm thick doors.
Finish Care
Signature Brass
Care: Clean it regularly with a damp soft cloth and be sure to keep it dry.
Specifications
Backset:60mm
Backplate Diameter:52mm
Height:52mm
Width:52mm
Length:125mm
Projection:63mm
Centre to centre:85mm