12708E85
Door Function
Find a Retailer
Notes
This product comes with face fix wood screws and tie bolts, latches are sold separately. Euro and privacy punch outs are 85mm CTC. Half sets in this range are available fixed or operable. Please add LH or RH to the end of any code when ordering.
Inbuilt privacy lock options are available for levers on round and square rose.
Finish Care
Matt Black
Care: Clean it regularly with a damp soft cloth and be sure to keep it dry.
Caution: It's very durable and be sure not to scratch or chip, or this will reveal the brass.
Specifications
Height:240mm
Width:38mm
Length:117mm
Projection:63mm
Centre to centre:205mm